تبلیغات
انتظار.... - آداب ماه شعبان
 

 
آداب ماه شعبان
. آداب ماه شعبان .:

بِسْمِ اللّهِ الْرَّحْمنِ الْرَّحیمْ

آداب ماه شعبان  
این ماه براى سالك الى اللّه ، بسیار با ارزش است . یكى از شب هاى قدر، در این ماه مى باشد. همچنین ولادت حضرت حجة بن الحسن العسگرى علیه السلام نیز در این ماه واقع شده است . همچنین این ماه ، ماه پیامبر صل الله علیه و آله مى باشد.
از مراقبات این ماه :
1. مناجات شعبانیه ، مناجات معروفى است و اهلش به خاطر آن با ماه شعبان ماءنوس شده و به همین جهت منتظر و مشتاق این ماه هستند. سزاوار است كه این مناجات در تمام ماه خوانده شود.
2. از اعمال مهم در این ماه ، روزه است ؛ به اندازه اى كه با حال انسان مناسب باشد. امام صادق علیه السلام فرمود: كسى كه روز اول ماه را روزه بگیرد، حتما وارد بهشت مى شود و كسى كه دو روز را روزه بگیرد، خداوند در هر شب و روزى (به چشم رحمت ) به او مى نگرد و در بهشت نیز به این نگاه ادامه مى دهد؛ كسى كه سه روز روزه بگیرد، با خداوند در عرش و بهشت او دیدار مى كند.
3. از اعمال مهم در این ماه ، صلواتى است كه در نیمروز هر روز از این ماه فرستاده مى شود؛ اول آن چنین است : اللهم صل على محمد و آل محمد، شجرة النبوة ....
4. از دیگر اعمال این ماه ، همانگونه كه در كتاب اقبال است ، به جا آوردن نماز و خواندن دعاهاى این شبهاست . نمازهاى این ماه ، در بخش نمازهاى مستحبى ذكر شده است .
5. از اعمال مهم این ماه ، عمل كردن به روایت امیرالمؤ منین علیه السلام است كه فرمودند: در هر پنج شنبه از ماه شعبان ، آسمانها زینت شده و آنگاه فرشتگان عرض مى كنند: خداى ما! روزه داران شعبان را ببخش و بیامرز و دعایشان را اجابت فرما! بنابراین كسى كه رو ركعت نماز به جا آورد كه در هر ركعت سوره فاتحه را یك بار و توحید را صد بار بخواند و بعد از سلام دادن ، صد بار نیز صلوات بفرستد، خداوند تمام خواسته هاى دینى و دنیایى او را برآورده مى فرماید و كسى كه یك روز از آن را روزه بگیرد، خداوند بدن او را بر آتش حرام مى كند.
6. روز سوم شعبان به جهت تولد امام حسین علیه السلام در آن ، روز بزرگى است و سالك باید به مقدار توانایى با روزه ، زیارت ، دعاهایى كه در این روز وارد شده و سایر طاعتها شكر این روز را به جا آورد. در چنین روزى فطر ملك ، سلامتى بالهاى خود را به دست آورد.
7. روز و شب نیمه شعبان ، زمان بسیار شریفى است ؛ به این جهت كه از شبهاى قدر و شب تقسیم رزق ها و عمرها مى باشد. این شب ، از اوقات زیارتى امام حسین علیه السلام مى باشد كه غیر از فرشتگان ، صد هزار پیامبر علیه السلام آن حضرت علیه السلام را زیارت مى كنند و این مطلب نشانه عظمت این شب است . همچنین از شب هایى است كه تاءكید به زنده نگهداشتن آن شده و اعمال و عبادات بسیار ارزشمندى در آن وارد شده كه مى توان گفت : در هیچ شبى مانند یا بیشتر از آن نیامده است و بالاخره این شب علاوه بر اینها، شب میلاد امامى است كه گیتى را از عدالت پر كرده و زمین را پاك مى نماید. از اعمال این شب این است كه شیعه ، از لذت و آسایش دنیا در این شب چشم پوشى نماید و فرض كند كه شب خداحافظى او با این دنیا و تمام اعمال بوده و فرداى آن روز قیامت است . از اعمال دیگر این شب نمازهایى است كه وارد شده است . (كه در بخش نمازهاى مستحبى ذكر شده است ).
8.از اعمال مهم این شب ، عمل كردن به حدیث پیامبر صل الله علیه و آله است . كه فرمودند: شب نیمه شعبان در خواب بودم كه جبرئیل آمد و گفت : محمد! چرا در این شب خوابیده اى ؟ گفتم : جبرئیل مگر چه شبى است ؟ گفت : شب نیمه شعبان است . محمد! برخیز. آنگاه مرا بلند كرده و به بقیع برد، سپس گفت : سرت را بلند كن ؛ این شبى است كه درهاى آسمان در آن باز مى شود: درهاى رحمت ، در رضوان ، در مغفرت ، در فضل ، در توبه ، در نعمت ، در جود و در احسان و خداوند به عدد موها و پشمهاى گاو و گوسفند، مردم را از آتش جهنم آزاد مى كند؛ زمان مرگ را در آن ثبت كرده و به مدت یك سال ، روزى ها را تقسیم مى كند و هر چه را كه در تمام سال اتفاق مى افتد، فرو مى فرستد. محمد! كسى كه این شب را با گفتن اللّه اكبر، سبحان اللّه ، لااله الا اللّه و خواندن دعا، نماز و قرآن و انجام دادن اعمال مستحب و استغفار كردن ، زنده نگهدارد بهشت منزل و استراحتگاه او خواهد بود و گناهان گذشته و آینده اش بخشیده مى شود...
پس این شب را زنده بدار و شب زنده دارى كن و نزدیكى به خدا، با عمل در این شب را به امتت دستور بده ، زیرا شب شریفى است ! در حالى نزدت آمدم كه تمام فرشته ها در آسمان ، پاهایشان را جفت كرده اند: عده اى تسبیح مى كنند، عده اى در ركوع ، عده اى در سجود و گروهى ذكر مى گویند. شبى است كه كسى دعا نمى كند؛ مگر این كه مستجاب مى شود، كسى چیزى نمى خواهد مگر این كه به او داده مى شود...
كسى كه از خیر این شب محروم شود، از خیر بزرگى محروم شده است .
9. در این شب ، نزدیكى جستن به امام زمان (عج )، كسى كه حجت عصر و ولى امر مى باشد، مستحب است .
10. از اعمال این شب ، خواندن دعایى است كه با این عبارت شروع مى شود: اللهم بحق لیلتنا و مولودها....
12. زیارت امام حسین علیه السلام و حضور در آرامگاه شریف آن حضرت علیه السلام ، در این شب استحباب زیادى دارد.
13. در این شب خواندن دعاى كمیل در سجده به خاطر پیروى از امیرالمؤ منین علیه السلام مستحب است .
14. محاسبه اعمال در این شب ، استحباب زیادى دارد.
15. از اوقات مهم ماه شعبان ، آخرین جمعه ماه شعبان است . از عبدالسلام بن صالح هروى نقل شده است كه مى گوید: آخرین جمعه شعبان ، به دیدن ابى الحسن على بن موسى الرضا علیه السلام رفتم ، حضرت فرمودند: اباصلت ! بیشتر شعبان گذشت و این آخرین جمعه آن است ؛ سهل انگاریهاى گذشته خود را در این ماه جبران كن . بسیار دعا و استغفار كن و قرآن بخوان ؛ از گناهانت توبه كن تا وقتى ماه رمضان مى آید، مخلص براى خدا باشى و هیچ امانتى به گردنت نباشد؛ مگر این كه آن را رد كنى و هیچ كینه اى از مؤ منى در دلت نباشد مگر این كه آن را از بین ببرى و از هر گناهى كه انجام مى دهى ، دست بردار. تقوى خدا پیشه كن و در نهان و آشكارت به او توكل كن و كسى كه به خدا توكل كند، خدا براى او كافى خواهد بود.
و در باقیمانده این ماه ، این دعا را زیاد تكرار كن : اللهم ان لم تكن غفرت لنا فى ما مضى من شعبان ، فاغفرلنا فى ما بقى منه .
(خدایا! اگر در این مدت كه از شعبان گذشته ، ما را نبخشیده اى در مدتى كه از آن مانده ما را بیامرز)؛ زیرا خداوند متعال به احترام ماه رمضان ، در این ماه افراد زیادى را از آتش رها مى كند.
16. سه روز آخر شعبان ، فرصت مناسبى است براى كسى كه تمام این ماه را روزه نگرفته ، تا روزه بگیرد. امام صادق علیه السلام فرمودند: كسى كه سه روز آخر شعبان را روزه بگیرد و آن را به ماه رمضان وصل كند، خداوند روزه دو ماه پى در پى ، براى او مى نویسد.(10)


::
نویسنده : مهدی زنجانچیان
تاریخ : پنجشنبه 8 خرداد 1393
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
foot issues شنبه 18 شهریور 1396 03:13 ب.ظ
After going over a number of the blog articles on your site, I
seriously appreciate your technique of writing a blog.
I bookmarked it to my bookmark webpage list and will be
checking back soon. Please check out my web site too and tell me your opinion.
What causes burning pain in Achilles tendon? پنجشنبه 16 شهریور 1396 04:29 ق.ظ
Wonderful article! This is the type of info that are supposed to be shared around the internet.
Shame on the search engines for no longer positioning this
publish upper! Come on over and talk over with my website .
Thank you =)
Foot Issues شنبه 14 مرداد 1396 08:25 ق.ظ
Hi there, I log on to your blog daily. Your humoristic style is awesome, keep it
up!
BHW چهارشنبه 30 فروردین 1396 03:46 ق.ظ
Hiya! Quick question that's totally off topic. Do you know how to make your site mobile friendly?
My blog looks weird when viewing from my iphone.
I'm trying to find a template or plugin that might be
able to correct this problem. If you have any suggestions, please share.
With thanks!
BHW چهارشنبه 23 فروردین 1396 07:41 ب.ظ
Thanks for any other informative website.
Where else may just I am getting that type of info written in such a perfect manner?

I've a mission that I'm just now operating on, and I've
been on the look out for such info.
manicure سه شنبه 22 فروردین 1396 08:57 ق.ظ
It's remarkable in support of me to have a site, which is
beneficial for my know-how. thanks admin
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر